Tomelilla Motorklubb

RESULTATEN AV VÅR VERKSAMHET

Förutom att varit arrangör för ett stort antal AM och EM tävlingar samt en VM tävling i Motocross, kan vi redovisa följande individuella prestationer.

Kaj-Åke Månsson och Åke Malmborg SM silver i Motocross sidovagn.
Kent Pettersson och Ingemar Olsson SM silver i Motocross sidovagn senare SM guld för Ingemar.
Rolf "Myggan" Nilsson 3:a EM -76 Belgisk mästare samma år 4:a EM -82 2:a Back SM 2:a EM -83 m.m.
Carl Piper 2 st SM guld i Banracing.
Tony Nilsson NM guld i Crosskart.
Samt stora framgångar i Motocross. Sedan 1990 kan vi visa följande resultat.
1990
Seger i Div.1 Motocross och uppflyttning till Elitserien
1:a SM Rallycross Ingela Eriksson
1:a Globen Supercross 80cc Patrik Sjöstrand
2:a RM Motocross 80cc Patrik Sjöstrand
2:a RM Motocross 4-takt Håkan Svensson
EM arrangör i Rallycross
1991
1:a SM Stadioncross Mattias Nilsson
1:a SM Rallycross Ingela Eriksson
1:a RM Crosskart Peter Stålberg
2:a SM Motorcross 125cc Mattias Nilsson
4:a SM Motocross 250cc Jonte Engdahl
4:a Elitserien Motocross
1992
1:a SM Rallycross Ingela Eriksson
1:a NM Crosskart Tony Nilsson
1:a Sweden Team Trophy Lag SM Motocross
3:a SM Motocross 250cc Jonte Engdahl
3:a RM Crosskart Tony Nilsson
3:a Elitserien Motocross
VM Motocross 125cc Arrangör
SM Final Rallycross Arrangör
RM Final Crosskart Arrangör
1993
1:a SM Rallycross
Årets Bilsportskvinna Ingela Eriksson
2:a SM Miniracing Mårten Kjellgren
2:a SM Motocross 125cc Jonte Engdahl
3:a RM Crosskart Tony Nilsson
3:a South Swedish Rally VOC Peter Lundell
4:a SM Rallycross Bernt Schuman
EM Motocross 125cc Arrangör
SM Rallycross Arrangör
SM Miniracing Arrangör
SM Stadioncross Arrangör
1994
1:a SM Rallycross Ingela Eriksson
1:a JVM Lag Motocross Patrik Sjöstrand
1:a Sweden Team Trophy Lag SM Motocross
2:a SM Motocross 250-500cc Anders "Lillis" Svensson
2:a SM Stadioncross Jonte Engdahl
3:a NM Crosskart Magnus Nilsson
SM Rallycross Arrangör
RM Crosskart Arrangör
1995
1:a NM Crosskart Tony Nilsson
1:a SM Rallycross Ingela Eriksson
2:a RM Crosskart Tony Nilsson
2:a Svenska Cupen Tony Nilsson
3:a RM Crosskart Magnus Nilsson
4:a JSM Motocross Filip Olsson
SM Rallycross Arrangör
SM Final Motocross Arrangör
1996
2:a RM Crosskart Magnus Nilsson
2:a Sverige Cupen Volvo Original Peter Lundell
2:a JVM Lag Motocross Patrik Sjöstrand
3:a NM Crosskart Magnus Nilsson
SM Rallycross Arrangör
1997
2:a Öppna Danska Mästerskapen Larry Nilsson
2:a JVM Motocross Rickard Nilsson
2:a JVM Lag Motocross Rickard Nilsson
3:a NM Crosskart Magnus Nilsson
SM Rallycross Arrangör
1998
1:a SM Rallycross Junior 1400 Cupen Martin Larsson
2:a JTCC Tobias Andersson
2:a Svenska Cupen Crosskart Magnus Nilsson
2:a Volvo Original Cup Peter Lundell
2:a RM Miniracing 2WD Kent Bing
3:a SM Crosskart Magnus Nilsson
SM Rallycross Arrangör
1999
3:a West Europe Cup Rally Peter Lundell
3:a SM Crosskart Magnus Nilsson
3:a Svenska Cupen Crosskart Rickard Björk
5:a SM i Rallycross Dan "Rallykalle" Andersson
2001
2:a SM Crosskart Rickard Björk
2:a NM Roadracing Tobias Andersson
4:a SM Roadracing Tobias Andersson
3:a SGCC Formel Yamaha Karting Larry Nilsson
3:a Isracing Volvo Original Peter Lundell
4:a West Europe Cup Volvo Original Peter Lundell
6:a SM Rallycross Marcus Nilsson
8:a Euro Cup Rallycross Marcus Nilsson
12:a EM Rallycross Div 2 Marcus Nilsson
6:a Folkrace Cupen Michael Nyström
8:a Folkrace Cupen Thomas Hultgren
2002
1:a SGCC Formel Yamaha Karting Tony Nilsson
3:a SGCC Formel Yamaha Karting Larry Nilsson
3:a SGCC Sport 2000 Mikael Friberg
4:a SM Rallycross Div 2 Marcus Nilsson
6:a EM Rallycross Div 2 Marcus Nilsson
1:a West Europe Cup Rally Peter Lundell
6:a DM VOC Banracing Mia Nilsson

4:a JSM Rallycross Mattias Andersson

2005
1:a Folkrace Cupen Damer Tina Buhre

2010
2:a SM Motocross MX 2 Filip Bengtsson
2011
1:a SM Motocross MX2 Filip Bengtsson
2012
1:a DM Rallycross kl 4 Andreas Jeppsson
2013
1:a SM Motocross MX2 Filip Bengtsson
2:a JRX-cup Rallycross William Nilsson
1:a DM Rallycross kl 6 Rasmus Berggren
2:a Folkrace Cupen Senior Tomas Hansson
1:a Grande finale Karting Alfred Nilsson

2014
1:a SM Motocross MX2 Filip Bengtsson
1:a SM Karting J60 Alfred Nilsson
1:a Folkrace Cupen Senior Emil Nilsson
2:a Fokracecupen Senior Berne Svensson
3:a Folkracecupen Senior Tomas Hansson
1:a Sydsvenska cupen GrE Rally Ola Schön

2015
1:a NM Radiostyrd Bilsport Henrik Nilsson
3:a JSM Rallycross Rasmus Berggren
1:a Folkrace Cupen Senior Marcus Lennartsson
1:a Folkrace Cupen Junior Linus Gerdtsson
3:a Folkrace Cupen Senior Emil Nilsson


Förarprestationer:

1:a Junior VM i Lag Motocross
2:a Junior VM i Lag Motocross
2:a Junior VM individuellt
1:a Europamästerskapen i Rallycross för Landslag
2:a, 3:a, 4:a i Europamästerskapet i Rallycross
1:a NM i Crosskart
2:a SM i Crosskart
1 SM guld i Lag Motocross
6 SM guld i Rallycross
2 SM guld i Banracing
1:a Rallycross Junior
1:a SGCC i Formel Yamaha - Karting